Dieta i suplementy

Witaminy i suplementy dla sportowców – jakie brać?

• Zakładki: 22


Na dobre wyniki treningu składa się więcej czynników, niż tylko ćwiczenia. Nie ma mowy o udanym treningu bez odpowiedniej diety i regeneracji. Sport, nawet uprawiany amatorsko, zwiększa zapotrzebowanie na składniki odżywcze, dlatego czasem ciężko dostarczyć wszystkie niezbędne substancje odżywcze wyłącznie poprzez dietę. Z tego względu wielu sportowców na pewnym etapie przygody ze sportem sięga po suplementację. Jakie witaminy i suplementy są polecane dla sportowców? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Podstawowy zestaw witamin i suplementów dla sportowca

Suplementacja dla sportowca musi być właściwie zaplanowana i dopasowana do indywidualnego zapotrzebowania. Dobrze dobrane suplementy i witaminy pomagają zwiększać osiągi na treningach i poprawiają zdrowie.

  • Witaminy z grupy B – brak witamin z grupy B skutkuje spadkiem energii, kłopotami z funkcjonowaniem układu nerwowego i odpornościowego. Komplet witamin z grupy B przyspiesza przemianę materii i pomaga w prawidłowym działaniu układu krążenia.
  • Odżywki białkowe – białko to podstawowy składnik budulcowy mięśni, a jego niedobory mogą powodować zmniejszenie siły, zmęczenie i spadek masy ciała. Odżywki białkowe są polecane głównie sportowcom, którym zależy na zwiększeniu masy mięśniowej.
  • Kreatyna – odpowiada za syntezę białek, wpływa na wytrzymałość, szybszą budowę mięśni i regenerację po treningu.
  • Omega-3 – pozwala na zwiększenie masy mięśniowej, ułatwia wchłanianie białka, przyspiesza regenerację, hamuje też zjawisko katabolizmu, czyli rozpadu tkanki mięśniowej.

Jakie suplementy i witaminy brać? Na rynku dostępnych jest wiele produktów, np. witaminy KFD, ale najważniejsze jest, aby dobrać je do swoich indywidualnych potrzeb. W ten sposób zarówno sportowiec-amator, jak i profesjonalista, dostarczy sobie wszystko to, co niezbędne do efektywnego treningu.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem zielarskim Biomedicum.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
253 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *