Sprzęt sportowy

Jak wybrać koszulkę do ćwiczeń fizycznych?

• Zakładki: 34


Sprawdź, na jakie cechy zwrócić uwagę, by wybrać najlepszą koszulkę do aktywności fizycznej, np. biegania lub ćwiczenia na siłowni. Zadbaj o komfort, a przy okazji o zdrowie. Jakość koszulki do ćwiczeń wpływa również na efektywność treningu, więc nosząc właściwą odzież, uzyskasz lepsze rezultaty. Przeczytaj!

Koszulka na trening – materiał wykonania

Jeden z najpopularniejszych materiałów odzieżowych to bawełna. Jest przyjemna w dotyku, łatwa do wyczyszczenia, można ją zabarwić na wiele kolorów. Warto jednak pamiętać, że co stanowi zaletę w czasie codziennego używania, niekoniecznie zaplusuje w trakcie treningu sportowego.

Specyfika ćwiczeń fizycznych wymaga sięgnięcia po materiał oddychający, odprowadzający wilgoć na zewnątrz, szybkoschnący, a dodatkowo elastyczny, dopasowujący się do ciała. Prym na tym polu wiodą tkaniny techniczne, czyli np. poliamid, poliester. Jako domieszka sprawdzi się chociażby elastan. Jeśli z jakiegoś powodu zależy Ci na bawełnie w składzie, zadbaj o to, by została w dużej części uzupełniona innymi surowcami. Zimą nie bój się wełny – ciepłej, antybakteryjnej. Antybakteryjnie i antygrzybiczo działa także włókno bambusowe.

Koszulka do biegania, ćwiczenia na siłowni – krój

Niebagatelne znaczenie ma krój bądź też fason koszulki do ćwiczeń. Im dana dyscyplina wymaga większej swobody ruchów, a podczas ćwiczeń – np. na siłowni – istnieje większe ryzyko zahaczenia odzieżą o przeszkodę, tym bardziej liczy się dopasowanie do ciała. Świetny przykład stanowią ubrania Under Armor, wśród których znajdują się koszulki do sportu o różnej intensywności: od lekkiej po wzmożoną. Łatwo zobaczyć, jak zmieniają się kroje.

Ogólną regułą jest znalezienie bluzki dopasowanej, lecz nie obcisłej, uciskającej. Lekki luz zapewni właściwą cyrkulację powietrza. Wiosną, latem i w pomieszczeniach świetnie sprawdzają się bezrękawniki. Jesienią i zimą można biegać w długim rękawie, jednak wówczas materiał staje się podwójnie ważny – musi być termoaktywny! Warto też zwrócić uwagę na płaskie szwy lub bezszwowe łączenie tkanin.

Koszulka sportowa – dodatkowe cechy

W bluzce sportowej przydadzą się wywietrzniki, czyli otwory wentylacyjne. Koszulka może mieć elementy siatki – np. na plecach i pod pachami – a nawet cała zostać wykonana z materiału mającego mikrootwory. W zależności od miejsca biegania przydać się mogą elementy fluorescencyjne.

Ciekawym rozwiązaniem jest specjalne miejsce na karczku na podanie danych personalnych, co sprawdza się np. w szatniach sportowych. Ponadto różni producenci wdrażają opracowane przez siebie technologie utrzymywania ciepłoty ciała, zapewniania termoregulacji czy dbania o środowisko bez bakterii.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Morowo.com.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
33 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *