Sztanga z obciążeniem to ważna część każdego treningu siłowego. Niezależnie od tego, czy masz zamiar wykonywać ćwiczenia modelujące mięśnie klatki piersiowej, pleców, nóg, czy też ramion, musisz mieć pełne zaufanie do sprzętu. Jak wybrać sztangę, aby trening był bezpieczny? Aby znalezienie idealnego sprzętu nie przypominało szukania igły w stogu siana, zapoznaj się z poradami specjalistów.
Na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup sztangi z obciążeniem?
Jeśli chcesz ćwiczyć efektywnie i bezpiecznie, musisz baczniej przyjrzeć się sprzętowi, który zamierzasz kupić, nie ograniczając się do wielkości obciążenia. To najczęściej popełniany błąd przez osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningami siłowymi. Wydajność, wytrzymałość na rozciąganie, rodzaj materiału, radełkowanie to terminy, które powinny na stałe wejść do twojego słownika, jeśli chcesz się stać częścią społeczności podnoszącej ciężary profesjonalnie lub amatorsko.
Sztanga z obciążeniem: wytrzymałość na rozciąganie
Ile wytrzyma sztanga z obciążeniem zanim się wygnie lub złamie? Wytrzymałość sztangi to zdolność do przeciwstawiania się pękaniu i łamaniu. Im większa wytrzymałość, tym większa trwałość. Parametry sprawdzisz na stronie producenta.
Sztanga z obciążeniem: wydajność
Jak bardzo możesz obciążyć sztangę, zanim się odkształci? Granica plastyczności to bardzo ważna rzecz. W końcu kupując sztangę, zakładasz, że posłuży ci na dłużej.
Sztanga z obciążeniem: materiały i powłoki
Większość sztang zrobiona jest ze stali. Sprzęt z wyższej półki, po który sięgają profesjonaliści i coraz częściej amatorzy, wykonany jest z niezwykle trwałego, odpornego na wszelkie uszkodzenia mechaniczne uretanu. Wytrzymała konstrukcja pozwala na bezpieczne użytkowanie.
Sztanga z obciążeniem: radełkowanie
To termin używany do opisania uchwytów sztangi. W praktyce są to krzyżowe zagłębienia na powierzchni uchwytu, które pozwalają na lepsze trzymanie sztangi. Wyróżniamy dwa typy radełkowania – pasywne (zwane również standardowym) i agresywne. Pierwsze sprawdza się przy podnoszeniu ciężaru w celach rekreacyjnych. Drugie w sztangach trójbojowych, gdzie mamy do czynienia z większymi ciężarami, a ruchy wykonywane przez sportowca są wolniejsze. Radełkowanie można spotkać również w środkowej części gryfu. Zapewnia lepsze trzymanie na plecach w momencie wykonywania przysiadów.
Jak wybrać obciążenie do sztangi?
Dobór obciążenia wpływa na efektywność ćwiczeń. Jeśli zdecydujesz się na zbyt duży ciężar, nie pozwolisz pracować mięśniom we właściwym zakresie. Cel, jaki chcesz osiągnąć i poziom twojego zaawansowania wpłyną na dobór sztangi z obciążeniem. Koniecznością staje obliczenie ciężaru maksymalnego (CM). Jak to zrobić? Podnieś duży ciężar kilka razy (od 2 do 8) i przemnóż jego wagę przez liczbę odpowiadającą liczbie powtórzeń. 2 powtórzenia – 1,07, 3 powtórzenia – 1,12, 4 powtórzenia –1,15, 5 powtórzeń –1,18, 6 powtórzeń – 1,21, 7 powtórzeń – 1,24, 8 powtórzeń – 1,27. Dla ciężaru 100 kg podniesionego 2 razy ciężar maksymalny będzie wynosić 107 kg.