Inne

Urubko znów w górach

• Zakładki: 38


Sensacyjne informacje dochodzą do nas z Karakorum. Denis Urubko wraz z kolegami zdobył Ganga Koshar, szczyt na pograniczu Pakistanu, Indii i Chin. W 2020 roku Urubko obiecywał wycofanie się ze wspinania.

W 2020 roku Denis Urubko brał udział w wyprawie na Broad Peak. Rosjaninowi nie udało się wtedy zdobyć szczytu, na dodatek zmiotła go lawina. Na szczęście bez żadnych konsekwencji. Po wyprawie Urubko zapowiedział, że wycofuje się ze wspinania.

– Decyzja podjęta. 31 lat w górach, 21 wypraw. Wystarczy! – napisał.

Jak się jednak okazało miłość do gór okazała się być silniejsza.

Bez rozgłosu zdecydował się na kolejną wyprawę zakończoną sukcesem. Zaliczył właśnie kolejny szczyt na wysokości 6046 metrów. Ganga Koshar jest miejscem regularnych letnich akcji dzięki krótkiemu podejściu ze Skardu i dzięki prostej trasie. W zimie jednak, jak dotąd, nikomu nie udało się go jeszcze zdobyć. Denis Urubko i jego partnerzy są pierwszymi na świecie, którzy tego dokonali. Urubko wspinał się z Antonem Kravchenko, Andrewem Shlyapnikov i Maxem Berngardem.

Obóz usytuowany był na zboczu góry, na wysokości 4800 metrów. Denis Urubko i jego zespół wybrali nową trasę podejścia, standardowa była zbyt oblodzona. Istniało też ryzyko, że pojawi się lawina, która w tym miejscu w zimie nie jest rzadkością. Czteroosobowa grupa swoją trasę nazwała Russkiy Moroz.

Denis Urubko już od jakiegoś czasu nosił się z zamiarem powrotu do wspinania, szukał krótkiej wyprawy i teraz cel w końcu zrealizował. Wyprawa rozpoczęła się w miejscowości Skardu, miasta w Pakistanie, w prowincji Gilgit-Baltistan. Tam zespół spędził dwa dni na aklimatyzację w Base Camp, po czym nastąpił atak szczytowy na Ganga Koshar. Przed nim, jeden z najlepszych himalaistów na świecie zmagał się w ubiegłym tygodniu z chorobą, na szczęście wyprawę udało się zrealizować. Cała czwórka wspinaczy wróciła już do obozu bazowego, o czym Denis Urubko poinformował nad ranem Interię w wysłanej z Pakistanu wiadomości.

Kim jest Denis Urubko?

Denis Urubko to jeden z najlepszych obecnie himalaistów. Bez tlenu wszedł na wszystkie, 14 ośmiotysięczniki. Koronę Himalajów i Karakorum zdobył w dziewięć lat, czyniąc ten czas najlepszym w historii świata. Do kolejnych jego osiągnięć zalicza się pierwsze zimowe zdobycia gór Makalu i Gaszerbrum II, a także wytyczenie nowych dróg na Broad Peak, Manaslu, Lhotse, Czo Oju oraz Gaszerbrum II. Himalaista Denis Urubko w 2000 roku postawił nogę na szczycie Mount Everest.

Cały świat z podziwem obserwował jego walkę z czasem by wspólnie z Adamem Bieleckim uratować Elizabeth Revol i Tomka Mackiewicza. Akcja zakończyła się dotarciem do Revol i ściągnięciem jej na dół. Mackiewicza nie dało się uratować.

Jedna z prób zdobycia Broad Peak przez himalaistę w 2020 roku zakończyła się niepowodzeniem — został on porwany przez lawinę. Na szczęście wyszedł z tego bez szwanku. Niestety nie udało mu się zdobyć szczytu. Po tej trudnej wyprawie najlepszy himalaista na świecie wysłał swojej żonie SMSa o zakończeniu swojej kariery.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
125 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *