Moto

Mapowanie silnika – czy warto?

• Zakładki: 24


Chip tuning bądź mapowanie silnika jest skuteczną, szybką i co ważniejsze tanią metodą zwiększenia mocy jednostki napędowej. Jest to propozycja skierowana do użytkowników aut, którzy z różnych powodów chcą poprawić osiągi swoich maszyn, nie dokonując jednocześnie znaczącej ingerencji mechanicznej.
Czym jest mapowanie silnika? Jakich należy spodziewać się korzyści? Jak zwiększyć moc silnika nie dokonując przeróbek konstrukcyjnych?

  • Czym jest mapowanie silnika?
  • Jakie korzyści przynosi Chip tuning?
  • Ile wynosi przyrost mocy diesla po mapowaniu?
  • Dlaczego silniki diesla opłaca się mapować?

Mapowanie silnika – co to jest? 

Mapowanie silnika jest to elektroniczne zwiększenie jego mocy. 

Dzięki tej operacji posiadacz auta zyskuje:

  • Większą dynamikę pojazdu;
  • Zauważalny wzrost prędkości maksymalnej;
  • Poprawę kultury pracy jednostki napędowej;
  • Ograniczenie zużycia paliwa.

Nie jest tajemnicą, iż producenci samochodów pozostawiają pewną rezerwę mocy, z zamiarem wykorzystania jej w mocniejszych modelach. Mapowanie silnika ma na celu odnalezienie owych rezerw i udostępnienie ich posiadaczowi auta.

Na czym polega mapowanie silnika? 

Preferowane są dwie metody zwiększenia mocy silnika. Pierwszą z nich jest podłączenie PowerBoxa z gotowymi już mapami sterowania, przeznaczonymi do konkretnego modelu silnika.

Druga metoda zakłada modyfikację indywidualnych parametrów sterowania. Wypada w tym miejscu wspomnieć, iż Chip tuning diesli przynosi lepsze wyniki, aniżeli mapowanie silników benzynowych. Większość silników diesla jest turbodoładowanych, a przecież to w turbosprężarkach drzemią największe możliwości. Dość powiedzieć, że przyrost mocy po mapowaniu w silnikach z turbo może dochodzić nawet do 20-30%.

Mapowanie silnika trwa niezwykle krótko. W wielu przypadkach jest to jeden dzień roboczy. Poza tym zawsze istnieje możliwość zrezygnowania z modyfikacji i powrócenia silnika do stanu fabrycznego, chociaż zdarza się to niezwykle rzadko.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Diesel-Tuning.pl.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
33 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *