Chip tuning bądź mapowanie silnika jest skuteczną, szybką i co ważniejsze tanią metodą zwiększenia mocy jednostki napędowej. Jest to propozycja skierowana do użytkowników aut, którzy z różnych powodów chcą poprawić osiągi swoich maszyn, nie dokonując jednocześnie znaczącej ingerencji mechanicznej.
Czym jest mapowanie silnika? Jakich należy spodziewać się korzyści? Jak zwiększyć moc silnika nie dokonując przeróbek konstrukcyjnych?
- Czym jest mapowanie silnika?
- Jakie korzyści przynosi Chip tuning?
- Ile wynosi przyrost mocy diesla po mapowaniu?
- Dlaczego silniki diesla opłaca się mapować?
Mapowanie silnika – co to jest?
Mapowanie silnika jest to elektroniczne zwiększenie jego mocy.
Dzięki tej operacji posiadacz auta zyskuje:
- Większą dynamikę pojazdu;
- Zauważalny wzrost prędkości maksymalnej;
- Poprawę kultury pracy jednostki napędowej;
- Ograniczenie zużycia paliwa.
Nie jest tajemnicą, iż producenci samochodów pozostawiają pewną rezerwę mocy, z zamiarem wykorzystania jej w mocniejszych modelach. Mapowanie silnika ma na celu odnalezienie owych rezerw i udostępnienie ich posiadaczowi auta.
Na czym polega mapowanie silnika?
Preferowane są dwie metody zwiększenia mocy silnika. Pierwszą z nich jest podłączenie PowerBoxa z gotowymi już mapami sterowania, przeznaczonymi do konkretnego modelu silnika.
Druga metoda zakłada modyfikację indywidualnych parametrów sterowania. Wypada w tym miejscu wspomnieć, iż Chip tuning diesli przynosi lepsze wyniki, aniżeli mapowanie silników benzynowych. Większość silników diesla jest turbodoładowanych, a przecież to w turbosprężarkach drzemią największe możliwości. Dość powiedzieć, że przyrost mocy po mapowaniu w silnikach z turbo może dochodzić nawet do 20-30%.
Mapowanie silnika trwa niezwykle krótko. W wielu przypadkach jest to jeden dzień roboczy. Poza tym zawsze istnieje możliwość zrezygnowania z modyfikacji i powrócenia silnika do stanu fabrycznego, chociaż zdarza się to niezwykle rzadko.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Diesel-Tuning.pl.
Fot. Shutterstock