Moto

Olej 5w30, a 5w40 – który lepiej sprawdzi się w Twoim aucie?

• Zakładki: 25


Olej silnikowy to jeden z najistotniejszych elementów silnika. Jego jakość odpowiada za kulturę pracy jednostki napędowej oraz jej żywotność. Który olej najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego auta?

Olej silnikowy nie ma łatwego życia. Z racji tego, że jego głównym zadaniem jest utrzymanie jednostki napędowej w odpowiedniej kondycji przez cały okres jej życia, musi on sprostać bardzo restrykcyjnym normom. 

Oznaczeniami, które pojawiają się na wszystkich olejach, to np. 5w30 lub 5w40 – są to oznaczenia, które prawdopodobnie kojarzą wszyscy kierowcy, co właściwie oznaczają? 

Cyfra przed „w” dotyczy temperatury, w której dany olej zapewni bezawaryjną pracę pompie oleju, a wał korbowy będzie miał optymalne warunki do obrotu umożliwiającego uruchomienie silnika. Sama litera „w” oznacza to, że olej może być używany w warunkach zimowych („w” od „winter” czyli „zima” w języku angielskim). Kolejna cyfra wskazuje nam optymalne warunki pracy w wysokich temperaturach, określając dolne i górne limity lepkości danego oleju.

Olej 5w30 czy 5w40 – jaki wybrać?

W silniku naszego auta zawsze powinniśmy stosować olej, który został przewidziany do danej jednostki przez jej producenta. Popularną praktyką jest jednak stosowanie oleju 5w40 zamiast oleju 5w30 – zwłaszcza w starszych jednostkach napędowych, chociaż zmiana taka powinna nastąpić jedynie w momencie, gdy dopuszczalna jest przez producenta pojazdu. 

Zależnie od zastosowanego oleju charakterystyka pracy silnika może ulec nieznacznej zmianie. Stosując np. olej valvoline 5w30 możemy spodziewać się nieco mniejszego spalania niż stosując olej 5w40. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Najlepsze Oleje.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
63 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *