Inne

Supinacja stóp – jakie ma znaczenie dla biegacza?

• Zakładki: 17


Wybierasz nowe buty do biegania? Dopasuj je do swoich stóp! Czy wiesz, że sposób układania stopy podczas kroku ma wpływ na to, jakie obuwie do biegania powinieneś wybrać? Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, czym jest supinacja, jakie ma znaczenie dla biegaczy i jak wpływa na wybór najlepszego obuwia do biegania. 

Co to jest supinacja?

Supinacja to taki sposób układania stopy podczas kroku, w którym stopa w trakcie ruchu przetacza się po zewnętrznej krawędzi. O supinacji możemy mówić, kiedy brzeg przyśrodkowy stopy nadmiernie się unosi i zwiększa się wysokość jej podłużnego wysklepienia. Jak rozpoznać supinację u siebie? Zwróć uwagę, czy masz tendencję do stawania mocniej na zewnętrznej części stopy w trakcie biegania i chodzenia. Co jeszcze możesz zrobić? Obejrzyj spody swoich butów! Problem najłatwiej rozpoznać po wyraźnym zużyciu zewnętrznej krawędzi buta.

Stopa supinująca u biegacza

Jakie to ma znaczenie dla biegaczy? Kiedy spadasz na piętę i wykonujesz stopą ruch do zewnątrz zamiast do wewnątrz, siła wstrząsu jest przenoszona na dolne części nogi, a stopa ma niewystarczającą amortyzację. Skutkiem nadmiernej supinacji mogą być częste urazy, takie jak skręcenie stawu skokowego, kostki czy kontuzje ścięgna Achillesa. Rozwiązaniem są specjalne wkładki do butów do biegania. Wkładkę możesz idealnie dopasować do krzywizn stopy,  a ten sposób korygować nieprawidłowości w układaniu stóp. Dobrze dobrane wkładki supinujące do butów poprawią komfort biegania i zmniejszą ryzyko kontuzji.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Kochambuty.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
31 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *