Pekin 2022

Bez niespodzianek w biegach. Polacy na dalekich miejscach

• Zakładki: 25

Monika Skinder, Izabela Marcisz i Weronika Kaleta odpadły w eliminacjach sprintu stylem dowolnym podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie. Maciej Staręga zajął 19 miejsce, a Kamil Bury był 58.

Na trasie w Zhangjiakou znów najlepiej spisała się Izabela Marcisz. To dało jej jednak dopiero trzydzieste dziewiąte miejsce. 16. zawodniczce biegu łączonego do ćwierćfinału zabrakło blisko półtorej sekundy.

Trzy lokaty niżej uplasowała się Monika Skinder, która do najszybszej zawodniczki straciła blisko 18,9 sekundy. 50. była Weronika Kaleta.

Eliminacje na trasach w Zhangjiakou zdominowała Jonna Sundling. Jedna z faworytek do medalu drugą na mecie Amerykankę Rosie Brennan wyprzedziła aż o 5,8 sekundy. Trzecie miejsce ze stratą 6,62 s zajęła Szwajcarka Nadine Faehndrich.

Trochę lepiej poszło Starędze. W eliminacjach Polak uzyskał czas 2.53,61, tracąc do pierwszego Francuza Lucasa Chavanata 8,58 s. I zapewnił sobie start w ćwierćfinale. Bury stracił 17,70 s i zajął odległą, 58. lokatę.

Sprinter z Siedlec wystartował w ostatnim, piątym biegu 1/4 finału. Jego rywalami byli: Czech Ondrej Cerny (9. w kwalifikacjach), Rosjanin Aleksander Terentiew (12.), Amerykanin James Clinton Schoonmaker (13.), Szwajcar Jovian Hediger (20.) oraz Fin Joni Maki (23.).

Staręga zaczął całkiem nieźle, a przez dłuższą część dystansu utrzymywał się w ścisłej czołówce. Na podbiegu 31-latek zaatakował, ale w decydującym momencie zabrakło mu już sił. Ostatecznie zakończył bieg na czwartej lokacie i odpadł z dalszej rywalizacji.

Sprint mężczyzn wygrał Norweg Johannes Hoesflot Klaebo. Drugie miejsce zajął Federico Pellegrino a trzeci był Aleksander Terentiew.