Pekin 2022

Historyczny wynik Polki w Slalomie gigancie

• Zakładki: 13

Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 8 miejsce w slalomie gigancie kobiet podczas Igrzysk w Pekinie. To pierwsza polska alpejka w czołowej 10 w tej konkurencji od IO 1984 roku.

Po pierwszym przejeździe Polka zajmowała 11. miejsce ze stratą 1,68 s do prowadzącej Szwedki Sary Hector. Na drugim miejscu plasowała się Austriaczka Katharina Truppe (0,30 s), a trzecia była  Włoszka Federica Brignone tracąca do liderki 0,42 s.

Trasa była ciężka, mocno oblodzona, tak że chwila nieuwagi mogła kosztować bardzo dużo.  Już na samym początku odpadły dwie faworytki. Mikaela Shiffrin i Marta Bassino wypadły z trasy i pozbawiły się szans na medal.

Maryna Gąsienica-Daniel po pierwszej rundzie zapowiadała przed kamerami TVP, że poprawi sprzęt i pojedzie na sto procent swoich możliwości. Tak też zrobiła, ale to nie pozwoliło na objęcie prowadzenia po swoim przejeździe.

Gąsienica-Daniel znalazła się na drugiej pozycji. Liderką była Thea Louise Stjernesund, która wyprzedzała naszą reprezentantkę o 0,22 s. Po próbach następnych zawodniczek Gąsienica-Daniel traciła kolejne pozycje. Ostatecznie sklasyfikowana została na ósmej lokacie i została pierwszą polską alpejką w czołowej dziesiątce tej konkurencji od IO 1984. Gąsienica miała 4 czas drugiego przejazdu.

Do zwyciężczyni całej rywalizacji, Sary Hector, Polka straciła 1,42 s. Na podium znalazły się jeszcze także Frederica Brignone (Włochy) oraz Lara Gut-Behrami (Szwajcaria). Tuż za czołową trójką uplasowały się natomiast Katharina Truppe (Austria) i Ragnhild Mowinckel (Norwegia).

Magdalena Łuczak zakończyła rywalizację na 32. lokacie, a Zuzanna Czapska była 37. Hanna Zięba została wycofana przed zawodami z powodu kontuzji.