W piątek o 13 polskiego czasu rozpocznie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie. Mimo pandemii i wielu obaw największe zimowe zawody świata odbędą się zgodnie z planem, choć niemal wszyscy zastanawiają się, jak tak naprawdę będą wyglądały.
Trzynaście lat po zakończeniu Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku, olimpijski płomień powróci do chińskiej stolicy. Przygotowania Pekinu do przyszłorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich wkraczają w ostatnią fazę. Najważniejszym priorytetem będzie zapewnienie bezpieczeństwa epidemicznego.
W Pekinie tylko otwarcie i zamknięcie Igrzysk
Wstępne fazy rywalizacji w niektórych dyscyplinach trwają już od środy. Oficjalne otwarcie igrzysk odbędzie się w piątek o 13 naszego czasu. Zaledwie dwa razy, tylko przy okazji ceremonii otwarcia i ceremonii zamknięcia, wykorzystany zostanie chiński stadion narodowy, zwany Ptasim Gniazdem.
Tym razem, w przeciwieństwie do tego, co działo się 14 lat temu, sportowcy będą rywalizować poza największym obiektem w stolicy Chin. Jednak jutro oczy całego świata skierują się właśnie na Ptasie Gniazdo. Scenariusz artystycznego widowiska, które jak zwykle będzie towarzyszyło otwarciu ceremonii igrzysk, pozostaje oczywiście tajemnicą. Próby przed właściwym pokazem odbywały się od dawna. Chińczycy mają nadzieję, że przygotowany przez nich show zachwyci widzów na całym świecie.
Wioska olimpijska
Wioska Olimpijska w Pekinie zajmuje powierzchnię 330 000 metrów kwadratowych i składa się z 20 budynków mieszkalnych. Inteligentna, przytulna i dostępna „zimowa” wioska olimpijska posiada wszystkie elementy potrzebne do zapewnienia sportowcom bezpiecznego i wygodnego pobytu podczas przyszłorocznych igrzysk.
W trosce o bezpieczeństwo
Ponieważ pandemia wciąż trwa, w ciągu następnych kilkudziesięciu dni, pekiński Komitet Organizacyjny Zimowych Igrzysk Olimpijskich jest mocno skoncentrowany na testowaniu niestandardowych środków służących powstrzymaniu wirusa COVID-19 i wprowadzaniu wszelkich niezbędnych korekt, aby zapewnić wszystkim uczestnikom bezpieczny, ale i komfortowy pobyt podczas igrzysk.
Zgodnie z protokołami przedstawionymi Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu, wszyscy sportowcy i uczestnicy przyszłorocznych igrzysk będą wezwani do pełnego zaszczepienia się przed przyjazdem do Chin. Ci, którzy przybędą niezaszczepieni, będą musieli poddać się 21-dniowej kwarantannie, jaka obecnie obowiązuje dla zwykłych gości przyjeżdżających do Chin z zagranicy.
Wszyscy uczestnicy Igrzysk będą musieli przez cały czas pozostawać w bezpiecznej tzw. biologicznej bańce pod kontrolą zamkniętej pętli i poddawać się codziennym testom i kontrolom zdrowia. Według organizatorów, uczestnicy będą mogli podróżować między wyznaczonym miejscem zakwaterowania a obiektami sportowymi wyłącznie w oficjalnych pojazdach igrzysk. Operacja tzw. bańki rozpocznie się 23 stycznia, czyli prawie dwa tygodnie przed ceremonią otwarcia i będzie obowiązywać do końca Igrzysk Paraolimpijskich 13 marca.